Mūsu pirmajai Olimpiskajai zelta medaļai - 60

Mārtiņš Mālmeisters, Latvijas Olimpiskā Komiteja
14:36, 28. novembris 0

Šodien – 28. novembrī, “Latvijas Sporta muzejā” notika atceres pasākums par godu Ineses Jaunzemes pirms 60 gadiem izcīnītai Olimpiskajai zelta medaļai.

„Man nebija sapnis kļūt slavenai, toties ļoti patika
sports. Tur bija mani draugi, tā bija mana vide.”
/Inese Jaunzeme/

 

Šodien – 28. novembrī, “Latvijas Sporta muzejā” notika atceres pasākums par godu Ineses Jaunzemes pirms 60 gadiem izcīnītai Olimpiskajai zelta medaļai. Viņas mestais šķēps Melburnas Olimpiskajā stadionā aizlidoja 53,86 m.

28.novembrī  aprit sešdesmit gadi kopš notikuma, kas pārsteidza Latviju un pārsteidza vieglatlētikas pasauli. Inese Jaunzeme pati nekad nepārspīlēja šī notikuma vietu savā dzīvē un Olimpisko zeltu viņa savulaik pat ir atļāvusies nosaukt par savas dzīves lielāko kuriozu. 

Atceres pasākums iesākās plkst.12.00 Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas parkā pie Ineses Jaunzemes piemiņas akmens, kur klātesošie nolika ziedus par godu pirms 60 gadiem izcīnītai Ineses Jaunzemes Olimpiskajai zelta medaļai.

Savukārt atceres pasākuma otra daļa turpinājās “Latvijas Sporta muzejā”, kur Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Aldons Vrubļevskis, muzeja direktorei Agrai Brūnei, glabāšanā nodeva vēsturisko Olimpisko zelta medaļu un citus Ineses Jaunzemes saņemtos augstākos apbalvojumus.

Tāpat atceres pasākumā pirmizrādi piedzīvoja Latvijas Televīzijas žurnālista Dāvida Ernštreita veidotā dokumentālā filma “Inese pirmā!”, kas stāsta par zelta medaļu un cilvēku, kurš atnesa tik daudz sajūsmas un negaidīta prieka Latvijā pēc uzvaras tālajā Austrālijā.

Filmas scenārija autors ir Dāvids Ernštreits, režisors Andris Brikmanis, operators Mārtiņš Šalmis, videoinženieris Edmunds Rimšāns.

Atceres pasākumā piedalījās filmas veidotāji, Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas, Latvijas Olimpiskās komitejas, Latvijas Olimpiešu kluba, Latvijas Šķēpmetēju kluba un Latvijas Vieglatlētikas savienības pārstāvji, Ineses Jaunzemes meita Vita Jaunzeme, kura 2013.gadā mūsu sabiedrību iepazīstināja ar grāmatu „Mana mamma – Dieva lutekle”, kā arī sportisti, treneri un sporta darbinieki, kuri daudzus gadus atradās līdzās Olimpiskajai čempionei.

Sarīkojuma norisi bagātināja arī izstāde “Mūsu pirmā Olimpiskā čempione Inese Jaunzeme”, iepazīstinot ar Jaunzemes personības šķautnēm.

Savukārt LOK Goda prezidents Vilnis Baltiņš muzeja ekspozīcijai nodeva Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) augstāko apbalvojumu Olimpisko ordeni, kuru 2011.gada 19.februārī, viesojoties Latvijā, viņam pasniedza tā brīža SOK prezidents Žaks Roge.

Informācijai:

„1956.gada 28.novembrī Melburnas Olimpiskajā stadionā uz goda pjedestāla augstākā pakāpiena Ineses Jaunzemes plaukstās iemirdzējās Olimpiskā zelta medaļa. Inese pārspēja visas tobrīd izcilākās pasaules šķēpmetējas, laboja trīs Olimpiskos rekordus, labākajā metienā sasniedzot 53,86m.

Inese Jaunzeme 20.gadsimta 50.gados kļuva arī par I PSRS Tautu vasaras spartakiādes bronzas medaļas ieguvēju (1956), Vispasaules jaunatnes un studentu sporta spēļu festivāla uzvarētāju (Maskava, 1957) un sudraba medaļas ieguvēju pasaules studentu meistarsacīkstēs (Parīze, 1957), kā arī četrkārtēju Latvijas PSR čempioni un pieckārtēju rekordisti.

PSRS Nopelniem bagātā sporta meistare sevi apliecināja arī kā izcilu traumatalogu un plastiskās ķirurģijas speciālisti, saņemot medicīnas zinātņu doktores grādu un Latvijas PSR Valsts prēmiju medicīnā.

Inese Jaunzeme – spilgta personība ne tikai sportā. Aktīva Olimpisko ideālu popularizētāja, ilggadēja Latvijas Olimpiešu kluba prezidente, Latvijas Šķēpmetēju kluba dzīves veidotāja, Zaļās domāšanas un šīs zaļās pasaules izjūtas kopēja Latvijā ar vides aizsardzības projektu „Pēdas” starpniecību, kas kļuvusi par visaptverošu kustību. Rūpēs par bērnu veselību tapa projekts „Stipra un vesela mugura”.

Latvijas Olimpisko komiteju atbalsta ģenerālsponsori SIA “Latvijas Mobilais telefons” un AS “Latvijas Valsts Meži”; LOK sponsori – AS “Swedbank”, AS “Latvijas Gāze” un “4F”; LOK sadarbības partneri AS “Latvenergo” un SIA “Moller Auto Krasta”.

Komentāri

Šai ziņai vēl nav komentāru


Lai pievienotu komentāru, ienāc ar kādu no sociālajiem tīkliem