Latvijas komandas ceļš līdz Tokijas Olimpiskajām spēlēm

jauns.lv
9:25, 12. novembris 0

2020.gads būs Olimpiskais gads, kas nozīmē, ka jau pēc dažiem mēnešiem atkal jutīsim līdzi Latvijas sportistu gaitām Tokijā. Tomēr pirms tam ir kvalifikācijas periods, kurš sākās jau 2018.gadā, un turpināsies līdz pat nākamā gada vasarai.

Pēc pieticīgā snieguma iepriekšējās Olimpiskajās spēlēs Riodežaneiro, kurās Latvijas sportisti neizcīnīja nevienu medaļu, normatīvi un prasības dalībai tajās tikai pieauguši. Kāda ir pašreizējā situācija un uz ko varam cerēt šoreiz?

Lieli soļi kvalifikācijā

Olimpisko spēļu normatīvus šobrīd izpildījuši daži Latvijas sportisti. Starp tiem ir Rio no Latvijas sportistiem augstāko rezultātu - 4.vietu septiņcīņā - uzstādījusī Laura Ikauniece. Lai arī Ikauniece gadu iepriekš mocījās ar savainojumiem un šādu pašu iemeslu dēļ šogad izlaida Pasaules čempionātu vieglatlētikā Dohā, viņa arī šoreiz varētu būt uzskatāma par Latvijas komandas lielāko cerību vieglatlētikā.

Kā pirmā no Latvijas sportistiem, kura kvalificējās Tokijai, bija vesera metāja Laura Igaune, kura PČ Dohā palika 22.vietā. Tāpat normatīvus izpildījusi šķēpmetēja Līna Mūze, kura arī Dohā neiekļuva finālā, rezultātā paliekot 27.vietā. Nav šaubu, ka abas sportistes vēlēsies revanšēties par vilšanos pasaules čempionātā, tomēr, ņemot vērā milzīgo konkurences līmeni, uz pārlieku augstiem rezultātiem līdzjutējiem droši vien cerēt nevajadzētu.

''Ikauniece uzskatāma par Latvijas lielāko cerība vieglatlētikā''

Jāatzīmē, ka visas trīs vieglatlētes izpildījušas A normatīvu, kas garantē dalību Tokijas Olimpiskajās spēlēs.

B normatīvu, kas nozīmē uzaicinājumu dalībai OS, izpildījušas divas Latvijas peldētājas - Ieva Maļuka un Kristīna Šteins, to izdarot, attiecīgi, 100m brīvajā stilā un 100 un 200m peldējumos uz muguras. Šeit situācija atšķiras, jo ar B normatīvu uz Tokiju doties varēs tikai viena no abām sportistēm.

Pie ceļazīmes uz Olimpiskajām spēlēm, pateicoties panākumam Tokijas pludmales volejbola kvalifikācijas turnīrā, septembra beigās tika arī Mārtiņš Pļaviņš, kurš bija Latvijas komandas sastāvā Rio, un Edgara Toča duets. Šajā pašā turnīrā Latvijai vēl vienu vietu Tokijas OS guva arī Tīna Graudiņa un Anastasija Kravčenoka, kurām tā dalības gadījumā būs debija Olimpiskajās spēlēs.

Jaunas sejas, jauni sporta veidi, jaunas cerības

Nākamgad, visticamāk, redzēsim arī vairākus Latvijas sportistus, kuriem tā būs pirmās Olimpiskās spēles. Patiesībā, puse Latvijas olimpiskās komandas Tokijā varētu būt debitanti!

Galvenokārt jau tās ļoti iespējams būs Latvijas tenisa zvaigznes Anastasija Sevastova un Riodežaneiro Olimpiādē startējusī Aļona Ostapenko. Lai iegūtu ceļazīmes uz Tokiju, līdz 2020.gada jūnija sākumam jābūt starp WTF ranga 56 vadošajām tenisistēm. Raksta sagatavošanas brīdī, Sevastova ir 27.vietā un Ostapenko - 44.vietā.

''Pamatotas cerības par Sevastovas un Ostapenko izredzēm''

Tāpat Latvija pirmo reizi Olimpiskajās spēlēs varētu piedalīties jāšanas sportā, kur šobrīd 2.vietu Centrāleiropas grupā ieņem Kristaps Neretnieks. Olimpiskajām spēlēm no tās kvalificējas tikai divi labākie un tas turpināsies līdz pat nākamā gada jūnijam, tomēr optimismam pamats ir jau šobrīd.

Latvijai arī ir pamats cerēt, ka Tokijā redzēsim mūsu šāvējus, no kuriem favorīti tikšanai pie ceļazīmēm ir Agate Rašmane un Lauris Strautmanis, kuriem tā būtu debija šajos sporta svētkos. Diemžēl, abiem neizdevās caur Pasaules kausu nodrošināt ceļazīmes uz Tokiju, līdz kam trūka pavisam nedaudz, tomēr nākamā gada pavasarī gaidāmajās kvalifikācijas sacensībās tam gan vajadzētu izdoties.

Par ceļazīmi uz Tokiju taekvando cīnās arī divas Latvijas sportistes - Inese un Jolanta Tarvidas. Uz OS kvalificēties iespējams caur TOP 5 olimpiskajā rangā, tomēr mazāk nekā mēnesi līdz beigu datumam, Inese ir 11., bet Jolanta 21.vietā. Tas nozīmē, ka par ceļazīmi nākamgad būs jāsacenšas kvalifikācijas turnīros, kur jāieņem vietu TOP 2.

2020.gada Olimpiskajās spēlēs būs arī pieci jauni sporta veidi, no kuriem divos iespējams redzēsim arī Latvijas sportistus.

''Pusei Latvijas olimpiskās komandas dalībnieku Tokijas Olimpiāde būs pirmās karjerā''

Starp šiem jaunajiem sporta veidiem ir 3x3 basketbols, kurā ceļazīmes uz Tokiju varēja iegūt caur FIBA Nāciju rangu, tomēr Latvija vadošajā četriniekā tomēr neiekļuva. Līdz ar to, kvalifikācijas turnīrā 2020.gada pavasarī piedalīsies arī Latvijas vienību veidojošie Kārlis Pauls Lasmanis, Nauris Miezis, Agnis Čavars un Edgars Krūmiņš. Domājams, ka viņu izredzes nokļūt Olimpiskajās spēlēs vērtējamas kā augstas.

Par olimpisko sporta veidu kļuvis arī karatē, kur Eiropas spēļu uzvarētājam Kalvim Kalniņam ir labas izredzes pārstāvēt Latviju. Lai arī uz OS kvalificējas ranga TOP 4, visticamāk Kalniņa dalība 2020.gada Olimpiskajās spēlēs noskaidrosies kvalifikācijas turnīrā Parīzē, kurš notiks nākamā gada maijā. Vietu OS iegūs turnīra pirmie trīs sportisti. 

Viss vēl priekšā

Protams, tas nenozīmē, ka visi pārējie savu Tokijas sapni ir izsapņojuši - kvalifikācija Olimpiskajām spēlēm noslēgsies tikai 2020.gada vasarā. Uz vietu Latvijas olimpiskajā komandā joprojām var cerēt aptuveni 50 sportisti. Un jāatceras, ka ikviens sportists Olimpiskajās spēlēs vietu izcīna, nevis tur nonāk sagadīšanās rezultātā.

Izredzes nonākt Tokijas stadionos vieglatlētikā saglabājas caur IAAF World Athletics pasaules rangā ieņemto vietu. Jāatzīmē, ka katrā vieglatlētikas individuālajā disciplīnā no katras valsts varēs piedalīties ne vairāk kā 3 sportisti, kas palielina Latvijas sportistu iespējas nonākt Tokijā.

''Ikviens sportists Olimpiskajās spēlēs vietu izcīna, nevis tur nonāk sagadīšanās rezultātā''

Šobrīd teorētiski uz dalību Olimpiskajās spēlēs var cerēt 14 Latvijas vieglatlēti. Raksta sagatavošanas brīdī starp vīriešiem rangā augstākās vietas ieņem šķēpmetēji Rolands Štrobinders un Gatis Čakšs, bet sieviešu konkurencē aiz Ikaunieces un Mūzes nākošās ir skrējēja Līga Velvere un šķēpmetēja Madara Palameika.

Pludmales volejbolā bez abiem minētajiem pāriem, kuri startēja kvalifikācijas turnīrā, no Latvijas šobrīd cerības startēt Tokijā ir vēl Aleksandram Samoilovam un Jānim Šmēdiņam. Uz OS iespējams kvalificēties FIVB pasaules rangā ieņemot vietu TOP 15. Diemžēl, raksta sagatavošanas brīdī, neviens no trīs Latvijas duetiem tajā neatrodas - Pļaviņš/Točs dala 16.vietu, bet Samoilovs/Šmēdiņš ir 19.vietā. Graudiņa/Kravčenoka starp dāmām ir 22.vietā. Par laimi, Latvijai ir izcīnītas jau divas augstāk minētās vietas.

Riteņbraukšanā pēc dažām dienām tiks publicēts UCI nāciju rangs, kurā Latvija šobrīd ieņem 30.vietu. Tas nozīmē, ka 15.novembrī varētu oficiāli kļūt zināms, ka mums šosejas riteņbraukšanā Tokijas OS būs divas vietas. No tām vienu visai droši, ka iegūs valsts vadošais riteņbraucējs Toms Skujiņš, bet pie otras tiks Krists Neilands vai Emīls Liepiņš.

Vēl nesen Latvijai tik produktīvajā BMX riteņbraukšanā situācija vairs nav tik spīdoša. Lai iegūtu vienu vietu OS, UCI valstu rangā jābūt starp TOP 11. Šobrīd starp vīriešiem esam 14.vietā, bet starp sievietēm - 13.vietā. Līdz ar ko cerības, ka 2020.gadā Tokijā redzēsim Vinetu Pētersoni, Vanesu Buldinsku vai Kristenu Krīgeru, ir pagalam niecīgas.

Arī MTB situācija nav iepriecinoša - lai Latvija iegūtu vietu OS, UCI valstu rangā jābūt TOP 21, bet šobrīd esam 34.vietā, tādēļ visticamāk Tokijā neredzēsim arī Mārtiņu Blūmu.

Riodežaneiro svarcelšanā ceturto vietu izcīnīja Rebeka Koha, kas liek cerēt, ka Tokijā no šī sporta veida arī varam sagaidīt labus rezultātus. Uz Tokijas olimpiskajām spēlēm svarcēlāji vairs netiek vērtēti pēc komandām, bet gan individuāli, tātad mūsu sportistiem savā svara kategorijā jābūt starp TOP 8 pasaulē, vai vismaz Eiropas vadošajā pieciniekā.

Koha savā kategorijā raksta sagatavošanas brīdī atrodas 5.vietā. Bet diemžēl pārējie Latvijas svarcēlāji ir ārpus nepieciešamā atstotnieka - lielākās cerības uz OS ir Artūram Plēsniekam, kurš ir 9.vietā 109kg kategorijā, un Ritvaram Suharevam ar 11.vietu 81kg kategorijā.

Džudo cerības uz kvalificēšanos Olimpiskajām spēlēm saglabā vien Jevgēņijs Borodavko, kurš IJF rangā atrodas 39.vietā. Tas nozīmē, ka līdz 2020.gada maija beigām jāpakāpjas līdz 18.vietai, vai arī Tokija ies secen.

2019.gada Eiropas spēļu cīņā čempione Anastasija Grigorjeva arī mērķē uz Tokijas Olimpiskajām spēlēm, tomēr kvalificēties caur Pasaules čempionātu neizdevās. Tas nozīmē, ka ceļazīmi uz OS nāksies mēģināt iegūt caur vienu no diviem kvalifikācijas turnīriem, kuri notiks 2020.gada pavasarī.

Nākamā gada pavasarī ar kvalifikācijas sacensībām Latvijas olimpiskās cerības izšķirsies arī Kanoe un smaiļošanā. Aleksejam Rumjancevam un Robertam Akmenim tajās jāiekļūst TOP 2.

Modernajā pieccīņā labākās izredzes kvalificēties OS ir Pāvelam Švecovam, kurš tam pirms savainojuma, kas tika piedzīvots pirms Eiropas čempionāta, atradās jau visai tuvu. Vai tas izdosies - redzēsim.

Visbeidzot, vingrošanā teorētiskas cerības kvalificēties ir nulle kā par Latvijas čempioni kļuvušajai Elīnai Vihrovai, tomēr tas lielā mērā atkarīgs arī no veiksmes, t.i., citu valstu sportistiem.

Viegli nebūs

2020.gada Tokijas Olimpiskās spēles balstās uz trīs pamatprincipiem. Pirmais no tiem ir palīdzēt dalībniekiem parādīt savu labāko sniegumu un sasniegt savu personisko labāko rezultātu. Otrais ir vienotība vienlīdzībā, kā ietvaros netikai tā tiek pieņemta un cienīta, bet atspoguļojas arī sporta arēnā - paredzams, ka vairumā sporta veidu būs vismaz viens pārstāvis no katras valsts. Trešais ir savienošanās ar rītdienu - iespēja visai pasaulei radīt skatu uz pārmaiņām nākotnei un atstāt pozitīvu iespaidu uz nākotnes paaudzēm.

Olimpiskās spēles vienmēr ir bijušas vairāk nekā tikai parastas sporta sacensības, tās simbolizē ideālus un prestižu, tāpēc tajās piedalās pasaules sporta spilgtākās zvaigznes. Tam pievienojot jau minēto faktu, ka prasības kvalifikācijai, kā arī vispār konkurences līmenis, jūtami pieaugušas, tas Latvijas kontekstā rada vairāk jautājumu, nekā atbilžu.

Varam uzskatīt, ka galvenais ir piedalīties, tomēr nokļūšana Olimpiskajās spēlēs nav nejaušība. Nav pārsteigums, ka šobrīd Latvijā aktualizējusies ideja par prioritāro sporta veidu noteikšanu. Vai tas nenozīmē nāves spriedumu šiem ‘'neprioritārajiem'' sporta veidiem? Vai uz OS būtu jābrauc tikai favorītiem, vai tomēr jāpiedalās pēc iespējas vairāk sportistiem? Ko Latvijas sportistiem nozīmē olimpiskie ideāli? Cik svarīgi ir sportiskie rezultāti un kāds ir to vērtējums? Kas atbild par panākumiem un kurš atbild par neveiksmēm? Atbildes meklēsim jau pavisam drīz!

XXXII olimpiskās spēles notiks no 24.jūlija līdz 9.augustam Japānas galvaspilsētā Tokijā.

Komentāri

Šai ziņai vēl nav komentāru


Lai pievienotu komentāru, ienāc ar kādu no sociālajiem tīkliem