Pirms 18 gadiem tika atklātas Atlantas Olimpiskās spēles

Mārtiņš Mālmeisters, Latvijas Olimpiskā Komiteja
10:48, 18. jūlijs 0

1996.gada 19.jūlijā tika atklātas 26. Vasaras Olimpiskās spēles, kas norisinājās Amerikas Savienoto Valstu pilsētā Atlantā. Kopumā spēlēs piedalījās 10318 sportisti no 197 valstīm.

Interesanti fakti par Atlantas Olimpiskajām spēlēm:

  • Latvijas komandu pārstāvēja 48 sportisti. (Pilns Latvijas olimpiešu saraksts pieejams - http://olimpiade.lv/lv/latvijas-olimpiesi/vasara-1996)
  • Latvijas karogu atklāšanas ceremonijā nesa vieglatlēts Einārs Tupurītis.
  • ienīgo medaļu Latvijas komandā ieguva kanoe airētājs Ivans Klementjevs, kurš 1000m distancē izcīnīja sudraba medaļu.
  • Šajās Olimpiskajās spēlēs startēja visu laiku jaunākā Latvijas olimpiete – Margarita Kalmikova piedalījās peldēšanas sacensībās 15 gadu vecumā un izcīnīja 34. vietu 200 metru brasa distancē.
  • Olimpiskās spēles atklāja ASV prezidents Bils Klintons, bet Olimpisko uguni iededzināja leģendārais amerikāņu bokseris Muhameds Ali.

  • 271 disciplīnā (26 sporta veidos) tika sadalītas 1933 medaļas.
  • Oficiālais spēļu talismans bija Izzijs (Izzy). Pirmais Olimpisko spēļu talismans, kurš izstrādāts izmantojot datora palīdzību. Cilvēki tā arī nesaprata, kas tas īsti ir un kā tas raksturo Atlantu.

  • Spēļu laikā tika sarīkots terora akts – paštaisītas bumbas sprādziens. Tas notika Olimpisko spēļu astotajā dienā, 27.jūlijā, Olimpiskajā parkā. Sprādziena rezultātā dzīvību zaudēja divi cilvēki, bet 110 cilvēki tika ievainoti, tomēr spēles netika pārtrauktas. 
  • Pirmo reizi Olimpisko spēļu programmā tika iekļauts pludmales volejbols, kalnu riteņbraukšana un sieviešu futbols.
  • Šīs bija vienīgās Olimpiskās spēles, kuras toreizējais Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) prezidents Huans Antonio Samarančs noslēguma ceremonijā nenosauca par labākajām Olimpiskajām spēlēm vēsturē.

Logo veidots lāpas formā - lāpas pamatā izmantoti pieci Olimpiskie riņķi un skaitlis 100, kas apzīmē mūsdienu Olimpisko spēļu simtgadi. Lāpas liesma pakāpeniski pārveidojas par zvaigzni, tā simbolizējot sportistu ceļu uz panākumiem. Zelta krāsa simbolizē zelta medaļu, bet zaļā krāsa – lauru zara, ko valkāja agrīno Olimpisko spēļu uzvarētāji, krāsu.

Medaļas aversā bija redzama uzvaras dieviete Sengrieķu mitoloģijā – Nīke, kura kreisajā rokā tur palmas ziedus, bet virs galvas viņa ir pacēlusi labo roku, kurā dieviete tur uzvarētāja kroni. Šāds medaļas averss pastāvēja kopš 1928. gada Olimpiskajām spēlēm Amsterdamā līdz pat 2000.gada Olimpiskajām spēlēm Sidnejā. Medaļas reversā redzams 1996.gada spēļu logo un stilizēts olīvas zars, simbolizējot mūsdienu Olimpisko spēļu simtgadi.  

1996.gada Atlantas Olimpiskajām spēlēm tika veltīta piemiņas monēta „Kanoe airētājs” ar nominālvērtību 10 latu. Monēta tika izlaista 1995.gadā, to veidoja mākslinieki Gunārs Cīlītis un Jānis Strupulis. 

Komentāri

Šai ziņai vēl nav komentāru


Lai pievienotu komentāru, ienāc ar kādu no sociālajiem tīkliem